ryby

Ryby jako důležitá součást jídelníčku. Které druhy patří mezi nejzdravější?

Ryby – slovo, nad kterým nejen děti mile rády dělají ošklivé a znechucené obličeje. I když jsou velmi zdravé, jednoduše nepatří k těm oblíbeným potravinám. Mnoho lidí je jí jen na Vánoce, protože je to zkrátka tradice. Také existuje skupina lidí, která kupuje ryby s kostmi, tudíž je nejí kvůli tomu, že je kosti nebaví vybírat. Mnozí se třeba bojí třeba zapadnuté kostičky ve svém krku.

Ať už je důvod, proč člověk ryby nejí, jakýkoli, měl by se zvážit. Jedná se přeci o tak zdravou surovinu! Chtě-nechtě by se rychle měla stát součástí vašeho jídelníčku. Tedy alespoň některé druhy. Například ty, které se řadí k těm nejzdravějším. Jaké že to druhy jsou?

1) Na prvním místě jednoznačně vedou ryby treska a losos

Oba dva druhy jsou zaručenou a velkou zásobárnou bílkovin. Losos je navíc i nejlépe stravitelná ryba, proto se doporučuje převážně kulturistům, kteří potřebují přibrat, ale zároveň udržet si svou dosavadní svalovou hmotu (či ji o něco zlepšit). Co se týče tresky, ta navíc (kromě, již zmíněných, bílkovin) obsahuje velké množství jódu. Pokud trpíte potížemi s žaludkem, ty najednou ustanou.

2) S tuňákem za štíhlou postavou

Jelikož je tuňák obrovským zdrojem nejen vitaminů, ale také převážně omega-3 mastných kyselin, naše tělo (především metabolismus) je mu opravdu vděčné. A budete i vy. Jestliže ho zařadíte do svého „hubnoucího“ jídelníčku, pomůže vám spalovat přebytečné tuky rychleji.

3) Pstruh i platýz zvyšují kvalitu našich kostí

Jelikož jsou druhy ryb začínající na písmeno „P“ skvělým doplněním vitaminu D, poděkují jim převážně naše kosti. Navíc má podobný efekt jako tuňák – zrychluje metabolismus a my rychleji hubneme.

4) Humr i krevety – exotika moře tělu prospěšná

Jistě jste byli někdy v minulosti na dovolené u moře. Ovšem málokdo tam zkusil místo klasických pokrmů (jako je třeba pizza) i plody moře. K těm patří například krevety nebo skvělý humr. Díky velkému obsahu zinku, který tyto dvě potraviny mají, urovnávají a následně i udržují optimální hladinu inzulinu v krvi.

You may also like...