Ekologické oblékáni

Oblékejte se ekologicky

V posledních letech je velkou módou jíst bio jídlo. Vedou se nekonečné diskuse na téma, kde nakoupit nejlepší zeleninu od místních farmářů, jak má vypadat biomaso a kde ho sehnat. Bio trendy se ale přehouply i do dalších odvětví včetně oblékání. Je spousta lidí, kteří se zajímají o to, jestli tkaniny, které oblékají, jsou opravdu přírodním produktem, nebo ne.

Výroba přátelská k životnímu prostředí

Dochází k návratu k materiálům, které používaly minulé generace. Často neměl jinou volbu, protože neznali nic jiného než konopí, len, bavlnu. Nedá se tedy říci, že se ekologicky oblékali z nějakého vnitřního přesvědčení, ale prostě proto, že neměli jiné možnosti. V současnosti je na výběr obrovské množství různých syntetických materiálů. V podstatě souběžně s tímto boomem dochází k růstu počtu alergiků. Přibývá těch, kteří nemohou umělé materiály nosit. Civilizační choroby a alergie způsobují, že se lidé vracejí zpátky k přírodním materiálům, hledají nový zdravější životní styl. Platí to i pro výrobce oděvů. Už v srpnu 2010 se začala testovat beta verze nástroje Eco Index. Testování probíhalo pod hlavičkou sdružení průmyslu outdoorového oblečení Outdoor Industry Association a European Outdoor Group a cílem bylo zjistit, jak jsou na tom výrobci oděvů ve vztahu k ekologii.

Zkoumají se suroviny i možnosti recyklace

Jedná se o software, který pokládá otázky, s jejichž pomocí se popíše celá výroba. Začíná se získáváním surovin, pokračuje se jejich zpracováním a nevynechává se ani jejich recyklace. Ze získaných informací se vytvoří určité skóre. Ztráta bodů je za porušování zásad životního prostředí. Ovšem ve hře je například i otázka toho, zda jsou dělníci dostatečně placeni za svoji práci, v jakých podmínkách se vyrábí, čili zda například neprobíhají přesuny výroby do zemí třetího světa. Ohled se bere i na to, aby výrobky dlouhou vydržely, čímž se šetří výchozí suroviny. Trendem je snaha využít materiály opakovaně. Proto je ve hře také secondhandové oblečení. Aktuální je ovšem například i recyklace PET lahví, z nichž se mohou vyrobit umělá vlákna pro další použití. Stále větší důraz se klade na normy kvality, které posuzují například i využívání chemických barviv pro barvení. Projekt Eco Index nezůstává stranou. Využívá například oděvní firma H & M nebo Nike.

You may also like...