nepodceňujte spánek

Nepodceňujte spánek

Ve spánku se náš organismus regeneruje. Dochází ke snížení krevního tlaku, teploty a zpomalení dýchání, protože naše tělo odpočívá a nechává mozek zpracovat informace, kterých se mu za den dostalo. Důležité zážitky a myšlenky ukládá do paměti a ty méně důležité prostě a jednoduše časem zapomeneme.

Fáze spánku

Při spánku se nám střídají dvě fáze. Fáze REM a fáze NREM. REM fáze dostala svůj název, dle kmitavého pohybu zorničky pod víčkem (rapid eyemovement). V této fázi se nám také zdají sny. REM fáze má také údajně význam pro ukotvování procedurální paměti. To znamená, že by při této fázi spánku mohlo probíhat zapamatování si nově naučených postupů.  REM fáze je často zkoumaná právě díky výskytu snění. Sen jako takový je pro psychology zatím otázkou. Existuje několik teorií, které přikládají snům různý význam, ale zatím není úplně jasné, která z nich je správná.

Při NREM fázi sníme pouze výjimečně. Tvoří větší část spánkového procesu (asi tři čtvrtiny). Tato fáze má čtyři podfáze. První a druhá jsou fáze lehkého spánku, třetí a čtvrtá jsou fázemi hlubokého spánku.

Kvalitní spánek

Jistě již tedy chápete, že spánek je složitým procesem, při kterém se odehrává spousta důležitých dějů, především regenerace organizmu, která je velmi důležitá pro jeho další fungování. Nepodceňujte tedy spánek a poslouchejte odborníky. Ti doporučují spát sedm až devět hodin denně.

Kdy zalehnout do postele?  Ponocovat se nevyplatí. Nejzdravější spánek je totiž v nočních hodinách, konkrétněji od půlnoci do druhé hodiny ranní.

Chcete-li dosáhnout plnohodnotného odpočinku, pokoušejte se před spaním zachovat duševní klid a rovnováhu.  Napětí a stres totiž výrazně ubírají na kvalitě spánku.  Pokuste se tedy uvolnit, zapomenout na všechny starosti a usínat klidní.

Rozhodně spánek nepodceňujte. Z vlastní zkušenosti určitě víte, že jeho nedostatek vám komplikuje rozhodování, ubírá na soustředěnosti a mnohdy také zhoršuje koordinaci těla. Dopřejte tedy svému tělu dostatek kvalitního spánku, a naplno si užívejte další den.

You may also like...