Očista Beskyd

Očista Beskyd. Z Pusteven mizí kýčovité stánky

Pustevny tvoří srdce Beskyd. Už v loňském roce zde začaly probíhat různé změny. Například proběhly opravy stanic lanovky, která míří přímo z obce Trojanovice na Pustevny. Vedení zdejších obcí se také postaralo o to, aby okolí nepřipomínalo pouťové atrakce, ale tvořilo důstojné horské sedlo, které vítá zájemce o turistiku. Stánky asociující někdejší laciné vietnamské tržnice už jsou proto pryč. Boj s nevkusnými objekty dále pokračuje.

Pryč míří stanice lanovky i nevkusné zboží

Velké množství turistů je samozřejmě pro horské sedlo přínosem. Ovšem nese to s sebou i některá negativa, třeba zvýšené množství prodeje různých nevkusných suvenýrů ve stáncích, které připomínají nepovedenou pouť. Omezení podléhá už také vjezd do lokality. Každý ze stánkových podnikatelů totiž měl dříve potřebu zajíždět na Pustevny, jak se mu hodilo, „zdobit“ okolí cedulemi upozorňující na své zboží a podobnými nevkusnostmi. Tomu ale obec Trojanovice zabraňuje tím, že Knížecí cestu, kterou získala pod svoji správu, uzavírá motoristům. Plány na zvelebení jsou velké. K zemi šla například i horní stanice lanovky Ráztoka-Pustevny.

Vydejte se do hor v září

Všechny postupně probíhající změny mají jeden cíl: udělat Beskydy krásnější a pro turisty příjemnější. Milovníci horských krás určitě ocení, že si zde nebudou připadat jako na tržišti. Pustevny totiž lákají hlavně krásnou přírodou a typickou lidovou dřevěnou architekturou ve stylu Dušana Jurkoviče. Jestliže jste v minulosti Pustevny navštívili, nejvyšší čas se sem vydat znovu, abyste mohli porovnat rozdíl, jak se zdejším radním daří plnit cíl vyčistit hory od kýče. Otázkou zůstává také, kdy je nejlepší hory navštívit. Uděláte lépe, když si nevyberete rušný prázdninový červenec, ba ani srpen. Tehdy je tu totiž doslova hlava na hlavě. Skvělé je k pobytu září, protože počasí je ještě dosti stabilní, a přitom davy turistů už jsou pryč.

You may also like...