Ranní návyky, které negativně ovlivňují náš spánek

Ranní návyky, které negativně ovlivňují náš spánek

Každý, kdo se zajímá o zdravý životní styl ví, že spánek je důležitou součástí našich dní. Dostatek spánku (kvalitního spánku) zajišťuje nejen fyzickou, ale také emocionální pohodu. Během této části dne dochází k celkové regeneraci organismu, také k utříbení veškerých podnětů, které mozek během dne nastřádal, a samozřejmě k celkové přípravě orgánů na další den. Bohužel se během dne dopouštíme několika věcí, které na kvalitě spánku spíše ubírají.  

Až příliš mnoho kofeinu 

Dát si po ránu nebo poté jednou během dne kofeinový nápoj (jakýkoli, nejen kávu), není samozřejmě na škodu (zejména, pokud vám chutná), ale přehánět to s konzumací kofeinu není zrovna zdraví prospěšné (či spánku prospěšné).  

Jen málokterý konzument kofeinových nápojů ví, že účinky kofeinu běžně nastupují až do patnácti minut a vrcholí (dokonce) až o hodinu později). Kofein v našem těle dále zůstává až neuvěřitelných šest hodin, teprve poté se látka dostává ven. Mnozí lékaři se dokonce nechali slyšet, že k úplnému odstranění kofeinu z těla dojde až po deseti dlouhých hodinách.  

Nulová spánková rutina 

Každodenní probouzení se v jinou dobu také není zrovna ku prospěchu našemu spánku. Kvalitní spánek si lze vypěstovat tím stylem, že si vypěstujeme takzvanou spánkovou rutinu. O co se jedná? Jedná se o návyk, kdy chodíme spát zhruba ve stejnou dobu, stejně tak ve stejnou dobu zhruba usínáme.  

Volnější způsob života je sice možná velmi sympatický a člověku se možná líbí ta svoboda, kterou v tomto směru přináší, na druhou stranu si v takovém případě musíte vybrat onu daň, kterou je narušený spánkový cyklus.  

Neustálá kontrola mobilního telefonu 

Co je také velkým problémem je, že jste neustále přilepení k mobilnímu telefonu. Ten vyzařuje takzvané modré světlo, které rapidním způsobem (a velice negativně) spánek ovlivňuje.  

Abyste si zachovali skutečně kvalitní spaní, minimálně dvacet minut před spaním neberte do ruky telefon, stejně tak dvacet minut po probuzení nesledujte sociální sítě ani novinky na internetu.  

You may also like...