Šachy jako sport intelektuálů?

Šachy jako sport intelektuálů?

Šachy ždímají naše mozkové závity už hezky dlouho. Pocházejí z 15. století, kdy vznikly upravením starodávné perské hry šatrandž. Patří mezi velice oblíbené deskové hry, které se dnes hrají i profesionálně a existují zcela seriózní Mistrovství šachu.  

V hlavách máme zafixováno, že šach je hra intelektuálů. Není však pravda, že si je mohou zahrát jen pánové ve velikých brýlích a s dýmkou v ústech. Naopak šachy se mohou bavit i naprosto obyčejní lidé a mnohdy mohou mít i logičtější uvažování. 

Šachy on-line 

Pokud přemýšlíte, že se šachy budete seriózně zabývat, můžete začít s cvičením on-line. Existuje nespočet internetových aplikací, kde vás krok za krokem naučí bleskový šach nebo korespondenční šach. Své chyby můžete neomezeně opakovat a poučit se z nich. 

Šachovou aplikaci nemusíte mít pouze on-line na svém notebooku. Klidně si ji stáhněte do tabletu nebo mobilního telefonu a zkoušejte promyšlené tahy, kdykoli k tomu budete mít příležitost. 

Chladná logika 

Benjamin Franklin kdysi poznamenal, že šachy člověka naučí: 

  • Předvídavosti, jež hledí do blízké budoucnosti a zvažuje následky, jaké může přinést nějaká akce… 
  • Pozornosti, jež zkoumá celou šachovnici čili scénu akce: vzájemný poměr několika figur a jejich situaci… 
  • Opatrnosti, nevykonávat tahy zbrkle… 

V médiích jsou šachy vyobrazeny jako symbol chladné logiky, popř. vzájemného souboje dvou soupeřících stran. Jsou elegantní a na úrovni, proto není divu, že jsou zmíněny v mnohých literárních a filmových veledílech. 

„Šachová hra není pouze zábavou zahalečů; její pomocí lze získat nebo posílit několik velmi cenných schopností mysli, které se pak stanou návyky použitelnými při každé příležitosti. Vždyť život je druh šachů, v němž často máme získávat body, soupeřit proti konkurentům a protivníkům a v němž nastává široká škála dobrých i špatných událostí, jež jsou do jisté míry následky lidské prozíravosti nebo jejího nedostatku.“ Benjamin Franklin. 

You may also like...