Výživový slang aneb o čem nutriční poradci mluví

Výživový slang aneb o čem nutriční poradci mluví 

Každé profesní odvětví má svůj slang, kterému rozumí často jen pracovníci v té, konkrétní profesi. Pro zedníky jsou slova jako „šalunk“, „rajblík“ nebo „šlaufka“ jasná a srozumitelná, pro ostatní jsou to slova, kterým nerozumí. Také výživový poradci mají svůj slang, který používají (často také při konverzaci s klienty). V dnešním článku se podíváme na nejčastější slova, která se u výživářů objevují a u kterých si vysvětlíme jejich význam. 

T, B, S aneb co ta písmenka znamenají? 

Ve stravovacích plánech, jídelníčkách na míru se často objevují tato písmenka, kterým klienti často nerozumí. T, B, S jsou začáteční písmena od tuků, bílkovin a sacharidů – od základních živin, které tvoří naši výživu. Každá tahle makroživina má jinou kalorickou hodnotu, tuky mají konkrétně 9 kalorií na 1 gram, sacharidy a bílkoviny 4 kalorie na 1 gram. Tyto zkratky se běžně používají v každém jídelníčku a označují poměr těchto makroživin, který je u každého jiný. 

„Hoď to do maker“ 

A kam že to mám hodit? Do Makra, akorát můj výživář není češtinář a zapomněl na velké „M“? Nebojte, o své jídlo nepřijdete a nikam házet ho také nebudete. „Hoď to do maker“ znamená zapsat si přijímané potraviny/suroviny do kalorických tabulek a tedy zjistit kalorické hodnoty včetně makroživin. Tento styl stravování se označuje „IIFYM“ neboli „if it fits your macros“, od kterého je také odvozené výživové „hoď to do maker“, „v makrách mi to sedí“ nebo „zjisti makra“. 

Dám si „cheat“ 

Pokud umíte alespoň trochu anglicky, toto slovo si odvodíte, v překladu znamená podvádět. Jak se podvádí ve výživě? „Dám si cheat“ znamená, že si dáme nezdravé jídlo. Od toho je poté odvozeno „cheatmeal“ – pouze jedno nezdravé jídlo a „cheatday“ – nezdravé jídlo po celý den. Až Vám Váš výživový poradce nebo fitness trenér napíše, že máte povolený cheat, můžete bouchat ohňostroje a těšit se na své oblíbené, nezdravé jídlo. 

You may also like...