Benefity i rizika bosé chůze

Benefity i rizika bosé chůze

Sotva jsme do svého života pustili barefoot obuv, abychom poznali změnu při chůzi, objevil se fenomén jménem barefooting. Bosá chůze, bosování, barefoot walking. Jak kdo chce. Co nám přinese a na co si dát pozor?  

Návrat ke kořenům 

A to doslova. Když jste bosi v parku, vnímáte kořeny stromů snad všemi smysly. Barefooting si oblíbili zejména lidé ve městech, jelikož si přáli cítit se alespoň na chvíli svobodní a oproštěni od povinností a konvencí. Návrat ke kořenům je součástí životní filosofie. Snažíme se žít více v souladu s přírodou, snažíme se minimalizovat naši stopu zde na zemi. Plasty obsažené v botách tak prostě a jednoduše přestáváme toužit podporovat. A tak to zkusíme bez bot. Co to s námi udělá?  

Je třeba začít pomalu 

Je bláhové si myslet, že bosá chůze bude jen procházka růžovým sadem. Nikoliv. Aby se tento styl chůze trvale v našem životě uchytil, doporučuje se bosou chůzi dávkovat. Ze začátku tedy můžete začít u vás na zahradě, nebo si boty zouvat jen na chvíli, a to při chůzi po louce nebo prašné lesní cestičce. Naše chodidlo i kůže si postupně zvyknou na zátěž.  

Rizika samozřejmě existují 

Pokud se do bosé chůze pustíme příliš razantně, mohlo by to pro nás mít zcela nepříjemné následky. Stávají se únavové zlomeniny dolních končetin, existuje vysoké riziko zánětu měkkých tkání chodidla nebo zánětu obalů Achillovy šlachy. Nic se prostě nemá přehánět.  

Nohy získají svou původní sílu 

Když si na bosou chůzi zvyknete, vaše posturace se změní. Najednou budou nohy opravdu vykonávat vše, k čemu byly předurčeny. Mohou zmizet některé potíže spojené s bolestmi nohou nebo páteře. Spolu s úpravou fyziologie člověka se upravuje také psychika. Obecně se udává, že se lidé cítí lépe a pociťují dřívě chybějící harmonii.  

Zkusíte i vy bosou chůzi? Lidé, kteří chodí na boso, se naučili vykonávat všechny běžné činnosti bez nutnosti používat obuv. 

You may also like...