Jak je to ve skutečnosti s loupáním kloubů?

Jak je to ve skutečnosti s loupáním kloubů?

Loupání a křupání v kloubech budí emoce. Jednomu vadí, druhému ulevuje. Jak je to ale doopravdy? Je to neškodné nebo si zahráváte se zdravím a o pár let později se tento nešvar ukáže v plné síle?  

Je to zvyk  

Dělají to děti i dospělí. Je to vcelku hloupý zvyk, stejně návykový jako kousání nehtů, ocucávání vlasů nebo škrábání se na předloktí a mačkání rtu. Někdy tak reagujeme na stres, jindy během soustředění. Je to automatické. Na rozdíl od jiných nešvarů je ale tenhle o něco složitější a spousta lidí je přesvědčená, že si tak ničíte zdraví a narušujete pohyblivost kloubů a pevnost kostí. Loupání a křupání není zcela v pořádku a mělo by mít svoje limity, na druhou stranu nejde o nic závažného a strašení není na místě.  

I sami odborníci si dlouho lámali hlavu nad tím, co zvuky způsobuje. A podporovali tvrzení, je způsobuje-li si to člověk sám a pravidelně, mohou se časem dostavit vážnější zdravotní komplikace.  

Odhalení  

V prostoru mezi klouby se nachází maz a běžně napomáhá bezproblémovému styku mezi klouby a kostmi, aby nedocházelo ke tření, bolestem a narušení. Někdy se ale vytvoří podtlak a bubliny. A právě to způsobuje při roztažení kloubů ono prasknutí. Nejde tedy o problémy kosterního systému, ale vakuum, které se “ozve” ve chvíli, kdy je prst nebo jiná část těla v napětí.  

Tím se pochopitelně vyvrací i fakt, že by křupání kloubů mohlo vést k rozvoji artritidy. Byly provedeny testy a experimenty, díky kterým se dokázalo, to spolu nesouvisí. Na druhou stranu je třeba připomenout, že máte-li k tomuto onemocnění sklony, jste v pokročilejším věku, nedbáte na zdravý životní styl nebo máte podobné choroby v rodině, pravidelný tlak v prostoru mezi kostmi a klouby může proces značně urychlit. Z toho jasně vyplývá, že cítíte-li potřebu, křupněte. Pokud se to ale pojí s bolestí nebo pnutí, přestaňte. I tady totiž platí, že všeho moc škodí. A to, co se v začátku jeví jako nevinné, může při překročení limitů ublížit.  

You may also like...