Zimní móda

Jak se obléci na zimu: Letí objemné designérské svetry

Chystáte se na nějakou společenskou příležitost a stojíte před skříní. Svetr nebo raději kardigan? Nebo bude lepší mikina? Rozhodně byste měli mít v šatníku všechny tři druhy oděvů. Odkud se ale vlastně vzaly a jaké trendy v nich letos letí?

Vsaďte na objem

Svetry se pletly už ve starověké Číně a Mezopotámii, v době na přelomu letopočtu se s nimi seznámili i staří Řekové a Římané, takže mají pěkně dlouhou tradici. Revoluci v jejich výrobě ale způsobily ve 20. letech 20. století pletací stroje. Jejich zásluhou se najednou daly vyrobit svetry s velmi tenkými vlákny. K jakým příležitostem svetry dokonale pasují? Na oběd či večeři do lepší restaurace, sladěné s  outfitem i na nepříliš formální akce. Nikdy si je ale neberte do divadla ani na velmi formální společenské či obchodní schůzky. Tip pro vás: Letos letí objemné svetry, na kterých se designéři vyřádili, dále atypické límce, snížené průramky, kapsy na nečekaných místech, ramenní vycpávky, uvolněná silueta. Buďte sví a nebojte se originality.

 Sounáležitost s firmou

Pokud si vybavíte hábity středověkých mnichů, máte předchůdce dnešních mikin. Ovšem skutečně moderní mikiny uvedla do módního světa firma Champions, která do nich v USA ve 30. letech 20. století oblékla své dělníky. Od té doby jde o pracovní oblečení, které symbolizuje spojení s firmou. Jindy se mikiny stávají znakem rebelantství jako v případě hiphoperských mikin. V žebříčku trojky svetr, kardigan a mikina si právě mikina stojí na žebříčku společenských oděvů nejníže. Je skvělá, patří na akce mladých, koncerty, posezení v hospůdce nebo restauraci nižší kategorie, ale určitě ne na schůzku s významným zákazníkem. Tip pro vás: Nejvíc trendy jsou mikiny s potiskem a kontrastními rukávy a kapucí.

Inspirace od hraběte

Nejmladší původ má kardigan. Své jméno dostal podle Jamese Brudenella, sedmého hrabě z Cardiganu, který velel Britům v průběhu Krymské války. Zamiloval si pletený oděv s otevřenou přední stranou. Buď jako klasickou vestu s knoflíky nebo ležérně otevřenou bez nich. V poválečných 20. letech 20. století a v roce 1930 si kardigany oblékají bouřliváci z řad vysokoškoláků. Kombinace kardiganu s dalšími oděvy může vytvořit různé více méně formální variace. V kombinaci s dobře střiženou košilí pasuje i ke společenským kalhotám či sukni. Tip pro vás: Současnost přeje extrémům. Pořiďte si klasiku sahající jenom k bokům i maxikardigan bezmála ke kotníkům. A šik budete i v kardiganu s páskem, který asociuje župan.

You may also like...