Oblečení a běh v zimě

Jaké oblečení na běhání v zimě?

Běhání v zimě je skutečnou výzvou. Obzvláště pro začínající běžce. Nicméně se stačí jen několikrát zapřít, a brzy lze snadno ucítit, že takový trénink nabíjí energií.

Po asi 30 – 45 minutách činnosti se v těle začnou vylučovat endorfiny – hormony štěstí, bez ohledu na to, zda je počasí je teplé nebo studené. Stačí, že se pohybujeme. Zlepšuje se krevní oběh, zvyšuje se kapacita plic, zlepšuje se celková tělesná kondice a spaluje se tuk, který se právě v zimě velmi snadno nahromadí. Jsme silnější a šťastní, že se nám podařilo.

Každý z nás reaguje na chlad odlišným způsobem – každý máme jinou toleranci vůči chladu, stejně tak i termoregulaci, ale lze všeobecně předpokládat, že vhodná teplota pro běhání se pohybuje mezi mínus 5 až 10 °C. U některých je mezní teplotou až mínus 15 stupňů. Vdechování tak studeného vzduchu však může být nepříjemný a dokonce zdraví škodlivé. Proto je v průběhu tréninku při nízkých teplotách vhodné chránit ústa buff šátkem nebo šálou, aby se vzduch vnikající do úst trochu zahřál.

Pro běhání v zimě je velmi důležité se správně oblékat. Oblečení by mělo být teplé, ale dobře ventilované, aby nezpůsobovalo nadměrné pocení. Ideální je mít pod oblečením vrstvu termoprádla, dobře prodyšnou, která odvede vlhkost. Na prádlo je vhodné nosit tričko s dlouhými nebo krátkými rukávy a lehkou bundu nebo mikinu. Zmrzlíkům je doporučena také vesta. Legíny pro běh by měly být vybaveny speciální vrstvy zadržující vítr.

Nohy je vhodné odít do dlouhých teplých ponožek a obout do mírně volnější obuvi, abychom chránili nohy proti chladu spolehlivou vzduchovou izolací. Navíc se při nízkých teplotách vylučuje více kyseliny močové v kloubech a svalech, což může způsobit bolest Achillovy šlachy a kloubů, připomínající revmatické bolesti. Běh v chladu může při nesprávném oblečení způsobit také záněty kloubů a svalů. Navíc dobře zvolené, teplé oblečení udržuje teplo ve svalech, které musí být zahřáté, aby fungoval správně.

You may also like...