Lyžování a snowboarding

Lyžování a snowboarding jsou statisticky nejnebezpečnější sporty

Bezpečnost při sportování je aktuální téma po celý rok, ovšem nyní se o ní hovoří především v souvislosti se začátkem lyžařské sezóny. Půjdeme rovnou k věci: Jestlipak víte, že lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportovním aktivitám? Možná po přečtení následujících řádků přehodnotíte svůj dosavadní přístup a začnete se na svazích chovat zodpovědněji.

 

Oba sporty sice nelze provozovat déle než po několik týdnů v roce, ale přesto jsou v četnosti úrazů hned za sporty míčovými. Vyplynulo tak z dlouhodobých statistik několika českých pojišťoven. Pravděpodobnost, že se zraníte na sjezdovce, je podstatně větší než u většiny ostatních aktivit. Pojišťovna ERGO uvedla, že se se zlomeninami potýkají především muži, kteří se častěji zraní jen při hraní fotbalu.

Lyžování a snowboarding

Zranění bývají vážná

Lyžaři a vyznavači jízdy na prkně sice mají modernější vybavení, ale na druhou stranu o to více riskují. V minulosti docházelo k nehodám na svazích stejně často jako dnes, změnila se jen povaha zranění. Pojišťovny evidují méně zlomených kostí a ubylo také zranění bérce, častěji však hradí léčbu poraněných vazů a hlavy. Běžné jsou i tržné rány.

Ze statistik lze vyčíst, že každá třetí kolize na lyžích bývá vážná. V pomyslném žebříčku vede zranění kolene, které připadá na cca 40 % všech nehod končících zraněním. Snowboardisté se nejčastěji potýkají s pochroumaným zápěstím, ovšem z hlediska vážnosti zranění jsou na tom ještě hůř – za vážná zranění lze klasifikovat 55 % všech úrazů.

Lyžování a snowboarding

Bez pojištění na hory nejezděte

Pojištění lyžaře v zahraničí sice není povinné, ale kdo nechce  zbytečně riskovat, neváhá a uzavře si ho. Dejte si však pozor, zda vybrané pojištění odpovídá charakteru vašeho sportování – v základu bývá zahrnuto pouze „klasické“ lyžování po vyznačených trasách. V případě jízdy mimo vyznačené trasy si musíte připlatit za připojištění pro extrémní lyžování.

You may also like...